Hakkımızda İyi Buldum Hakkında Herşey !

Alan adı işlemleri, uluslararası düzeyde organize olmuş ICANN (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers, İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu) tarafından belirlenen prosedürler çerçevesinde yürütülmektedir. Bu prosedürler ilgili otorite tarafından belirlenmiş, dünya çapında geçerliği olan, değiştirilemeyen kurallardır ve tüm alan adı uzantıları bağlayıcılık arz etmektedir.

Alan adları sahipleri, alan adlarının süresi bitince tüm yönetim hakkını kaybeder. Kayıt süresi dolan alan adları üzerinde iletişim bilgisi düzenleme, DNS değişikliği ve alan adı sahibine ulaşım bilgilerini düzenlemek gibi hiçbir yönetimsel işlem gerçekleştirilemez.

Alan adlarının hak sahipliğinin tamamen kaybolması için 80-90 gün arasında gerçekleşen bir süreye ihtiyacı vardır. Bu süreç bazı uzantılarda farklılıklar gösterebilir. Bazı uzantılar alan adı süresi sona erdiği anda boşa düşebilmektedir. Kayıt süresi dolan bir alan adı, üzerinde herhangi bir geri alma işlemi başlatılmamışsa belirli prosedürler çerçevesinde yeni bir kullanıcı tarafından kayıt edilebilir.

Alan Adı Kaydı

Alan adı ilk gelen alır mantığıyla kayıt edilir. Alan adlarının çoğu için bir belge istenmeden, istenilen zaman aralığında kayıt edilebilir. Ödemesini kredi kartı ile yapmış müşterilerimizin alan adları anında kayıt edilir, ödemesini banka havalesi veya eft ile yapmış müşterilerimizin ödemeleri hesaplarımıza ulaştıktan ve/veya müşterimiz bu konu hakkında bir banka dekontu ile ödeme bildirimi yaptıktan sonra kayıt edilir. ".TR" gibi uzantılı alan adları başvuru ile kayıt edildiklerinden dolayı belgeli veya belgesiz olmak üzere iki farklı sürece tabii olmaktadır. Belgesiz .TR uzantılı alan adları 24 saat içerisinde, belgeli alan adları belgelerin gönderilmesini takiben 1-4 iş günü içerisinde kayıt edilirler.

Alan adı kayıt fiyatları dolar kuru üzerinden hesaplanır ve kur kaynaklı ciddi bir fark oluşması durumunda fiyatta yükseltme veya düşürülme yapılabilir.

Alan Adı Yenileme

Alan adı kayıt süresi içerisinde sistemde görünen fiyat üzerinden yenilebilir. Alan adları kayıt süresinin sona ermesinden sonra ilk 33 gün içerisinde, sistemde görünen fiyat üzerinden yenilenebilir. Bu 33 günlük sürecin ardından kurtarma periyodu başlar ve kurtarma periyodunda alan adları 75 USD + KDV ve 125 USD + KDV (bilinen uzantılar: .COM 100 USD + KDV, .NET 75 USD + KDV, .ORG 75 USD + KDV) arasında uzantıya göre değişen kurtarma ücreti ödendikten sonra geri döndürülebilir. İkinci 33 günlük periyodun ardından 15 günlük silinme periyodu başlar ve alan adı bu periyotta yenilenemez.

Süreçler alan adlarının uzantılarına göre değişkenlik gösterebilir ve bazı uzantılar alan adı kayıt süresinin sona ermesinden sonra yenilenemeyebilir.

Alan adı yenileme fiyatları dolar kuru üzerinden heaplanarak, kur kaynaklı ciddi bir fark oluşması durumunda fiyatta yükseltme veya düşürülme yapılabilir.

Alan Adı Silinme

Alan adı kayıt süresi içerisinde silinemezler. Kayıt süresinin ve sonrasındaki sürecin tamamlanması gerekmektedir. Bu süreç içerisinde silinmesinin talep edilmesi durumunda uyguladığımız politika müşterimiz için alan adının erişilebilirliğini kesmektir. Alan adı tüm süreçleri tamamladıktan sonra boşa düşebilmektedir.

Alan adları tüm süreçleri tamamladıktan sonra boşa düşmemesi gibi durumlar firmamız kaynaklı olmayıp, backorder sistemiyle alan adlarını kayıt etmek isteyen firmalar kaynaklıdır.

Alan Adı Statüleri
Active veya OK (Aktif)

Bu statü alan adının aktif olduğunu, yenilenebileceğini, whois ve dns değişikliği gibi yönetimsel işlemlerin gerçekleştirilebileceğini ifade eder.

On-Hold (Beklemede)

Bu statü alan adının yenilenebileceğini, ancak whois ve dns değişikliği yapılamayacağını ifade eder. Alan adı bu statüde iken DNS sorgularına yanıt vermez.

Redemption Period (Kurtarma Periyodu)

Bu statü alan adının süresinin dolup, cezalı konuma düştüğünü ifade eder. Alan adı bu statüde iken DNS sorgularına yanıt vermez.

Pending Restore (Geri Yüklenmeyi Bekliyor)

Bu statü alan adının kurtarma periyodu içerisinde yenilendiğini ve geri yüklenme sürecine girdiğini ifade eder. Alan adı bu statüde iken DNS sorgularına yanıt vermez.

Pending Delete (Silinmeyi Bekliyor)

Bu statü alan adının cezalı konumu da aştığını ve silinme sürecine girdiğini ifade eder. Alan adı bu statüde iken DNS sorgularına yanıt vermez.

Kullanıcılara Uyarılarımız ve Önerilerimiz

İyi Buldum, alan adınızın süresinin dolması durumunda, alan adı kayıt sürenizi uzatmanız gerektiği konusunda sistemimizde kayıtlı olan e-posta adresine bilgilendirme e-postası gönderir. Bu e-postada verilen bilgi metninin yanı sıra sizlere verilen kullanıcı adı ve şifre ile müşteri panelinden alan adınız üzerinde yönetim işlemi yapabilmeniz için imkan sağlar.

Her türlü olağanüstü duruma karşı İyi Buldum, alan adı süresinin bitmesi, alan adının kapanması ve silinmesi adına bilgilendirme mesajları sunduğundan bu durum üzerinde herhangi bir sorumluluk kabul etmemektedir.

Süresi biten alan adlarının geri alımı hakkındaki politikalar için RNAP sayfasını ziyaret edin.